Audyty > Audyt energetyczny
Zakres audytu energetycznego:
Co to jest audyt energetyczny ?
Audyt energetyczny jest to opracowanie, określające zakres i parametry przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Celem wykonywanego audytu jest pomoc dla osób i instytucji w racjonalizacji użytkowania i oszczędzania energii.
Kiedy stosowany jest audyt energetyczny ?
Wymagane jest opracowania audytu energetycznego przy korzystania z pomocy finansowej państwa udzielanej na cele termomodernizacji:
Opracowanie audytów jest wymagane także przez władze samorządowe, instytucje państwowe i inne w przypadku
niektórych innych form finansowania termomodernizacji
UWAGA - nowa Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów (Dz.U. 223, z 18.12.2008)
Z dniem 18 marca 2009 weszły w życie nowe przepisy. Zastąpiły funkcjonującą od 10 lat Ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych z roku 1998. Znowelizowana Ustawa uzupełnia dotychczas funkcjonujący system wspierania finansowego przedsięwzięć termomodernizacyjnych o możliwość pozyskania wsparcia finansowego również dla przedsięwzięć remontowych. Funduszami przeznaczonymi na wypłatę premii zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), które jest dysponentem Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Podstawowym celem Funduszu Termomodernizacji i Remontów jest pomoc finansowa dla Inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe z udziałem kredytów zaciąganych w bankach komercyjnych. Są to odpowiednio:
W przypadku premii termomodernizacyjnej zmniejszeniu uległa wysokość premii z poprzednio obowiązujących 25% do 20%, z jednoczesnym wprowadzeniem ograniczenia wysokości premii termomodernizacyjnej do: 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, i 2 - krotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Przedsięwzięcia termomodernizacyjne (cele termomodernizacji)
W ramach audytu energetycznego mogą być rozpatrywane wszystkie przedsięwzięcia, które:
prowadzą do zmniejszenia zużycia lub start energii, np:
powodują zmniejszenie rocznych kosztów pozyskania energii, np.
zamieniana źródła energii na odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji, np.
Premia termomodernizacyjna
Premia termomodernizacyjna jest przyznawanej po wykazaniu, że realizowana inwestycja spełnia wszystkie wymagania ustawowe, czyli jeżeli w wyniku realizacji przedsięwzięcia nastąpi:
zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię:
lub zmniejszenie rocznych strat energii o co najmniej 25%
lub zmniejszenie rocznych kosztów pozyskania ciepła o co najmniej 20%
lub zamianę źródła energii na źródło odnawialne
lub zastosowanie wysoko sprawnej kogeneracji